Trampolina
Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych w Zielonej Górze informuje, iż z dniem 01 czerwca 2014 roku rozpoczęła się pierwsza edycja projektu TRAMPOLINA – regionalny program wspierania inicjatyw obywatelskich w formie wspierania realizacji zadania przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Głównym celem projektu jest wyrównanie szans oraz zwiększenie potencjału na terenie województwa lubuskiego grup nieformalnych, grup samopomocowych, organizacji pozarządowych słabo rozwiniętych infrastrukturalnie, które zostały wpisane do KRS nie wcześniej niż 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotacje, a ich roczny budżet nie może przekraczać 25 tysięcy zł
Wyżej opisany cel zostanie zrealizowany za pośrednictwem przeprowadzenia na obszarze województwa lubuskiego konkursu na mikrodotacje oraz działań wspierających. Nabór na mikrodotacje przeprowadzony zostanie trzykrotnie: pierwszy w 2014 r., drugi w 2015 r., trzeci w 2016 r.
MIKRODOTACJE
Kwota udzielona na mikrodotacje nie może być wyższa niż 5000 zł brutto. Podmioty, które otrzymają mikrodotację mogą ubiegać się o nią ponownie dopiero w kolejnym roku kalendarzowym. Mikrotodacje będą musiały zostać wykorzystane do końca roku kalendarzowego, w którym zostały przyznane.
W przypadku młodej organizacji pozarządowej mikrodotacja może zostać wydatkowana na:
– sprzęt biurowy, sprzęt związany z obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług oraz pomoc w opracowaniu merytorycznych planów rozwoju.
Przy ocenie budżetu brany będze pod uwagę minimalny wkład własny wnoszony w formie świadczeń pracy wolonarytycznej.
Dodatkowo punktowane będą projekty, w których autorzy inicjatywy angażują do udziału wolontariuszy i innych partnerów społecznych.
ADRESACI PROJEKTU
Projekt adresowany jest bezpośrednim wsparciem do następujących grup odbiorców z terenu województwa lubuskiego:
Przedstawicieli młodych organizacji pozarządowych, które zostały wpisane do KRS nie wcześniej niż 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikodotację i których roczny budżet nie przekracza 25 tysięcy złotych;
Przedstawicieli grup nieformalnych (minimum 3 osoby) podejmujących działania w sferze pożytku publicznego, a nie posiadających osobowości prawnej. Grupa taka może ubiegać się o przyznanie mikrodotacji na realizację projektu w każdej ze sfer pożytku publicznego;
Przedstwicieli grup samopomocowych tzn. dobrowolnych zespołów osób, których aktywne działanie skierowane jest na pokonywanie problemów oraz zmianę warunków życia jego członków. Jeżeli grupa samopomocowa nie posiada osobowości prawnej wspracie przysługuje jej na zasadach przewidzianych dla grup nieformalnych (o ile w jej skład wchodzą przynajmniej trzy osoby, a działania mieszczą się w sferze pożytku publicznego). Jezeli natomiast grupa samopomocowa działa w formie organizacji posiadającej osobowość prawną oraz spełnia warunku dostępu przewidziane dla młodych organizacji pozarządowych, może uzyskać właściwe dla nich wsparcie.
HARMONOGRAM
Nabór wniosków – Od 01.02.2016 do 02.03.2016
Ocena wniosków – Od 03.03.2016 do 08.04.2016
Tworzenie i zatwierdzanie listy rankingowej – od 11.04.2016 do 22.04.2016
Podpisanie umów na mikrodotację -od 25.04.2016
Monitorowanie i kontrola realizatorów mikrodotacji – Od 01.05.2016 do 30.09.2016
Okres składania sprawozdania końcowego – do 10.10.2016
KONTAKT
Osoby do kontaktu:
Agnieszka Sobiak – koordynator projektu
tel. 68 452 72 71,
e-mail trampolina@zlop.org.pl