Na prośbę pana Fryderyka Sawickiego zamieszczamy informację.
„Zadanie publiczne będzie realizowane w trakcie 5 – dniowego przedsięwzięcia dla łącznie 35 młodych w terminie 26-30 lipiec 2023 roku. Do zadania zaproszeni zostaną uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa Lubuskiego.
Szczegółowy program ma na celu wzmocnić regionalną tożsamość poprzez poznawanie, promowanie i upowszechnianie dorobku kulturalnego i przyrodniczego na poziomie regionalnym; promować zachowania ekologiczne wśród młodzieży; przeprowadzić edukację ekologiczną, wykształcić postawy proekologiczne oraz wypromować postawy sprzyjające trosce o środowisko. Celem główny chcemy osiągnąć poprzez prezentacje zabytkowych dworów, zamków, pałaców, parków, rezerwatów, lasów, krajobrazów, pomników przyrody i innych niezwykłych zabytków w wybranych miejscach województwa Lubuskiego wraz z poznaniem ich historii i ciekawostek. Uczestnicy zwiedzą m.in.: Zamek Joannitów w Łagowie oraz samą miejscowość (zabytkowy wiadukt oraz kościół, basztę, cmentarz poniemiecki, zabytkowe bramy, centrum miasteczka), mini zoo w Mostach, Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich, Browar Witnica, Centrum Miasta Gorzów Wlkp., Międzyrzecki Rejon Umocniony w Pniewach, Muzeum Etnograficzne w Ochli, Muzeum Jeńców Wojennych w Żaganiu, lasy i jeziora w Łagowie. Są to miejsca, którymi Lubuskie powinno się chwalić nie tylko wśród swoich mieszkańców, ale również wśród gości z innych województw, a nawet z zagranicy. Młodzież, która często nawet nie wie o ich istnieniu, nie odwiedza ich oraz nie promuje w swoich środowiskach. A nam jako województwu powinno zależeć na oddolnych inicjatywach lubuskich obywateli, mających na celu zachęcanie do zwiedzania swoich znajomych i przyjaciół, a nawet organizowaniu samemu wyjazdów do tych ciekawych miejsc. Wyjazd poza lubuskie nie jest koniecznością, żeby zobaczyć niezwykłe rzeczy i miejsca.
Nie zabraknie również wykładów i zajęć z tematyki proekologicznej przeprowadzonych przez wykwalifikowane i obeznane z tym tematem osobami. Wykłady te będą poruszać temat śmieci, ochronie gatunków roślin i zwierząt, dbania o przyrodnicze dziedzictwo naszego regionu, zagrożeń ekologicznych itd. Celem działań proekologicznych jest stopniowe wyrabianie wśród młodzieży instynktu dbania o środowisko naturalne oraz nasze lubuskie dziedzictwo przyrodnicze. Również głównie tematyka projektu skupiać się będzie na odkrywaniu przyrodniczych miejsc wraz z długimi prelekcjami przewodników na temat natury.
W trakcie warsztatów nie zabraknie ognisk, na którym uczestnicy będą piekli kiełbasę, chleb i ziemniaki. Będzie to dobra okazja do integracji i nawiązywania przyjaźni.
Zapewnione zostaną uczestnikom przedsięwzięcia bilety wstępu, ubezpieczenia, przewodnicy, kadra, przejazdy, wyżywienie. Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Lubuskiego oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty.”
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numer: 885 323 130 lub 726 660 600