Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Młodych Lubuszan (Partner projektu) wraz z Liderem projektu Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) zapraszają Państwa do udziału w projekcie „Mocna NGO”, współfinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału instytucjonalnego i eksperckiego minimum 30 organizacji pozarządowych (NGO) z całej Polski, działających na rzecz upowszechnienia dostępności, w zakresie prowadzenia audytów dostępności inwestycji infrastrukturalnych oraz innych produktów i usług publicznych, w okresie od października 2021 r. do września 2022 r., poprzez przeprowadzenie wsparcia szkoleniowego dla 192 przedstawicieli organizacji pozarządowych, w zakresie prowadzenia audytów dostępności.
Rekrutacja jest prowadzona w oparciu o dwustopniową analizę złożonej dokumentacji:
- kryteria formalne: złożenie formularza rekrutacyjnego, prowadzenie statutowej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wskazanie wiodącego obszaru działania (zgodnie ze statutem)
- kryteria premiujące: reprezentowanie NGO działającej w przynajmniej jednym z obszarów tematycznych; reprezentowanie NGO działającej w przynajmniej 2 lub więcej obszarach takich jak: zdrowie, sport i turystyka, szkolnictwo wyższe, edukacja, kultura, usługi społeczne, rynek pracy i transport.
- W czasie realizacji Projektu przedstawiciele/ki zgłoszonych organizacji pozarządowych otrzymają wsparcie szkoleniowe w zakresie prowadzenia audytów z trzech dziedzin dostępności: architektonicznej, cyfrowej albo informacyjno-komunikacyjnej.
- Do dyspozycji będą materiały i narzędzia, repozytorium e-learningowe, metodologia przeprowadzania audytów dostępności.
- Uczestnicy/ki wykonają Pilotażowe audyty dostępności w trzech obszarach (cyfrowym, architektonicznym oraz informacyjno-komunikacyjnym). Przeprowadzenie audytu pozwoli sprawdzić zdobytą podczas szkolenia wiedzę.
- Rekrutacja do projektu odbywa się na terenie całego kraju, a szkolenia w różnych regionach Polski, tak by umożliwić łatwy dojazd zgłoszonym uczestnikom.
- Organizacja biorąca udział w szkoleniach zostanie przygotowana do świadczenia usług certyfikacji, w tym do ubiegania się o uzyskanie statusu podmiotu dokonującego certyfikacji, o którym mowa w Ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z 19 lipca 2019 r.
Oferowane wsparcie:
- 48-godzinny pakiet szkoleniowy (łącznie 16 dni x 8 godz.) ma na celu przygotowanie NGO do prowadzenia audytów, według wymogów dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
W ramach kompleksowego programu szkoleń zaplanowano 3 moduły szkoleniowe:
- moduł z audytowania cyfrowego (5 dni x 8 godz. dydaktycznych)
- moduł z audytowania informacyjno-komunikacyjnego (5 dni x 8 godz. dydaktycznych)
- moduł z audytowania architektonicznego (5 dni x 8 godz. dydaktycznych)
oraz moduł wprowadzający do zagadnień dostępności (1 dzień x 8 godz. dydaktycznych)
W przypadku osiągnięcia limitu osób na dany termin szkolenia (max 12 osób) wprowadzona zostanie lista rezerwowa uczestników lub zaproponowany zostanie inny termin szkolenia
Udział w projekcie jest bezpłatny!
Zapewnione jest wyżywienie dla wszystkich uczestników szkolenia i nocleg (tylko dla osób zamieszkałych pow. 50 km od miejsca szkolenia).
AKTUALNY HARMONOGRAM WSZYSTKICH SZKOLEŃ w 2022 roku DOSTĘPNY JEST NA STRONIE:
https://firr.org.pl/projekty/
W załączeniu – informacja o projekcie.
ZA REALIZACJĘ SZKOLENIA Z MODUŁU ARCHITEKTONICZNEGO ODPOWIADA PARTNER PROJEKTU – STOWARZYSZENIE MŁODYCH LUBUSZAN z siedzibą w Sulęcinie.
AKTUALNY HARMONOGRAM SZKOLEŃ Z OBSZARU DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ w 2022 roku prezentuje się tak:
Grupa 7, miejsce szkolenia: Warszawa, 14-16 marca, 13-14 kwietnia (5 dni)
Grupa 8, miejsce szkolenia: Kraków, 20-22 kwietnia, 18-19 maja (5 dni)
Grupa 9, miejsce szkolenia: Opole, 4-6 maja, 25-27 maja (6 dni)
Grupa 10, miejsce szkolenia: Zielona Góra, 11-13 maja, 8-10 czerwca (6 dni)
Grupa 11, miejsce szkolenia: Gdańsk, 1-3 czerwca, 28-30 czerwca (6 dni)
W trakcie szkolenia z zakresu dostępności architektonicznej otrzymają Państwo wiedzę oraz niezbędne narzędzia do dokonywania w przyszłości audytów i certyfikacji swojej organizacji oraz innych podmiotów w zakresie dostępności architektonicznej.
Są też możliwe inne lokalizacje, w zależności od zainteresowania i zebrania listy chętnych osób.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ DO UDZIAŁU W PROJEKCIE?
W pierwszej kolejności, jeśli Państwa organizacja jest zainteresowana udziałem w szkoleniach (moduły cyfrowy, informacyjno- komunikacyjny, architektoniczny), prosimy najpierw o przygotowanie i wysłanie SKANU DOKUMENTÓW APLIKACYJNYCH NA ADRES E-MAIL: mocnango@firr.org.pl
Dokumenty aplikacyjne do pobrania ze strony:
https://firr.org.pl/projekty/
Po weryfikacji dokumentów przez pracownika Lidera Projektu (FIRR) i pozytywnej informacji zwrotnej, będą Państwo zobowiązani do wysyłki wersji papierowej na adres biura Projektu (FIRR).
Wszelkie pytania, kwestie organizacyjne, logistyczne i merytoryczne w odniesieniu do modułu architektonicznego,
proszę zgłaszać na adres mailowy Stowarzyszenia Młodych Lubuszan: mlodzilubuszanie@gmail.com, m.sajkiewicz@lubuszanie.org.pl
i/lub telefonicznie: 665 248 570.